Virüs Temizleme Programları Gerekli Mi ?

Virüs Nedir ?

TDK ya göre virüs: “Veri girişi yoluyla bilgisayarlara yüklenen, sistemin veya programların bozulmasına, veri kaybına veya olağan dışı çalışmasına neden olan yazılım.”  olarak açıklanıyor.

Diğer kaynaklara göre ise virüs bilgisayarda kullanıcı izni olmadan barınabilen, programları değiştirebilen, kendini çoğaltabilen bir bilgisayar programı olarak nitelendiriliyor.

Virüsler 3 ana başlık altında incelenebilir. Bunlardan ilki Worms (Solucanlar), ikincisi Truva Atları (Trojan),  üçüncüsü Droppers’dır (Damlalıklar). 3 ‘ününde de ortak özelliği girdiği bilgisayara zarar vermesidir.

Anti Virüs Nedir ?

Antivirüs bilgisayarınızı yukarıda sayılan virüs çeşitlerinden veya diğer kötü amaçlı yazılımlardan koruduğunu iddia eden bir program türüdür.

Sadece sizi virüslerden değil diğer kötü amaçlı yazılımlardan (keylogger, spam vs.) koruduklarını iddia ederler.

Ücretsiz sürümleri genelde reklam içerir, veya tam koruma sağlamadığını söyler. Yani sizi illa ki bir ödeme yapmaya zorlar.

İnternette bu programlardan bolca bulabilirsiniz.

Kendi Görüşüm:

Anti virüs programlarını yaklaşık 4 senedir kullanmıyorum ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Herhangi bir siteden dosya indirmesi yapacağınız zaman indireceğiniz dosyanın bilgisayarınıza zarar verip vermeyeceğini bilmeniz gerek. İş tabii ki de biraz tecrübeye bağlı.

Virüs programı kullandığım zamanlarda da bilgisayarıma virüs girdiği çok oldu. Hatta bilgisayara yüklenen anti-virüslerin kendisinin de virüs olduğunu düşünmüyor değilim. Çünkü anti-virüs kullanmadığım süreç içerisinde bilgisayarım daha temiz ve daha güvenilir.

Özellikle bir program yüklerken genelde o programın kurulum aşamasında sürekli “Next, Next, Next” deriz. O sırada size ufak yazı tipiyle yazılmış programı da kurma izni içeren bir metni yineler “…. programını da kur” bu genelde kötü amaçlı reklam yazılımlarıdır. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

.rar uzantılı bir dosya indirdiğinizde .exe dosyalı bir uzantı inerse yine bu yanlışlıkla tıkladığınız reklamlardan kaynaklı olabilir. Çalıştırmayın, çünkü virüstür.

“CCleaner” adlı bir program var, kullanmanızı öneririm. Virüs temizlemese de gereksiz dosyaları bulup hataları ortadan kaldırıyor, internet geçmişinizi temizliyor kısaca bilgisayarınızda gereksiz ne dosya varsa siliyor. Gerçekten yararlı bir program.

İndirme Linki

Antivirüs resmi.

Bir yorum bırak